World- Fake News

16.03.2018

It is better being an optimist and being wrong, than being a pessimist and being right. 


Když se člověk má zapřemýšlet nad světem, tak zjistí, že nemá tušení, co se děje okolo něj. Natož v něm. Častokrát ho ani události ve světě vůbec nezajímají, ale přesto o tom všem přece "musí" vědět. Aby zapadal a znal, jak to chodí, kde a kdy se co událo, proč a jak. Řekla bych, že my,Češi tak i ostatní národy jsou naučení dívat se na zprávy. Nejde ani o to, že bychom chtěli vědět kde, kdy a koho zabili, ale opravdu jde spíš o to být ve střehu, jako všichni ostatní. Po ukončení zpráv člověku okamžitě klesne nálada a stoupne napětí. Protože ve zprávách nám neříkají moc optimistické věci avšak dost často důležité. Říkají nám, kde se stala bouračka, ve které zemi to je ekonomicky velmi špatné, POZOR, PRÁVĚ BYL PŘEPADEN MUŽ... Po většině nám sdělují pouze negativní věci, ale to prý z toho důvodu, abychom se jim vyhnuli. Jenže tím nám nasadí do hlavy tu myšlenku, že je něco špatné. Máme být pozitivní a tohle nám moc nepomáhá. Já, jakožto jedna z mládeže, můžu říct, že se nedívám na zprávy. Ačkoli mi jsou nuceny mým okolím, přáteli, rodinou, internetem. Můj problém není, že by mě to nebavilo, nebo bych se o takové věci nezajímala, že bych si řekla, takové věci jsou na mě moc vyspělé. Mnoho teenagerů zprávy také nesleduje a to proto, že je to nebaví. Mnozí ještě vyrostou do věku, kdy se na zprávy budou dívat a naslouchat jim. Neříkám, že je dobré nemít pojem o světě, to vůbec, ale jde o to, proč si do hlavy nasazovat negativa, když nemůžu pomoct. Ale je třeba rozlišovat jestli se dívat na zprávy, ke kterým mohu něco dodat, na události, kterým mohu pomoct. Nebo na věci, které jsou již uzavřené.

Pozornost mládeže je to, co zprávy potřebují. Protože my jsme budoucnost. Víte, já bych řekla, že jde o zdroje, a internet je dost vhodným zdrojem, jestliže si sami zjišťujeme odkud daná informace pochází. A není nám to cpáno před nos. Naši pozornost totiž nezískávají normální události. Ale neskutečné, pochybné zprávy, které jsou velmi často k smíchu. A ty naši pozornost zaujmou. Nepřemýšlíme, jestli jsou skutečné, ale jsou "jiné", a to nám stačí. Nejsou to jen naivní mladí lidé, ale častokrát dospělí a hlavně senioři, kdo tomu pravděpodobně uvěří. Směju se, když někdo z mé rodiny za mnou přijde se strašnou událostí, kterou četl na internetu, na to ji okamžitě sdílel, a k tomu ji vypráví všude, kde může. Bez toho, aby si ji ověřili.

Samozřejmě sednu za počítač a hned během pár vteřin, zjistím, že to je naprostá blbost.

Fake news... Je smutné, že na sebe někdo chce upozornit zrovna tímto způsobem. Fajn, přiznávám, že je to opravdu chytré, pokud nemáte svědomí. Pak je to naprosto skvělé a já obdivuji lidi, kteří na toto mají žaludek. Byla bych samozřejmě ráda, kdyby se toto téma mnohem více řešilo, protože tohle je jedna z největších lží a vad internetu. Vadí mi, když si babička sedne za počítač, aby zjistila, proč má kašel, a okamžitě na to zjistí, že má "rakovinu". Nemám ráda chvíle, kdy se má matka dozví, že nějaké jídlo je škodlivé a nato najednou zmizí z naší ledničky. Jsou i lidé, kteří jsou neskutečně citliví a nějaká z fake news jim ukáže, kde co vybuchlo a koho všechno to zabilo, jejich pocity musí spadnout na minimum.

Uznávám, že mi to někdy zlepšuje náladu, když se nad tím pousměji, ale to je tak vše. A klidně obětuji tento smích pro to, aby se toho nechalo. Aby si lidé nemohli plést pravdu se lží.

Stačí nám jen nadpis, abychom se dostali do stavu údivu, nechápavosti a vzrušení za účelem vědět více, mnohem více. Na to tedy dejme tomu klikneme na odkaz a "bum". Čteme informace z neověřeného zdroje a k tomu všemu nás zajímají. A o to jde. O naši pozornost. Naši pozornost chytily během pár sekund. A to jen kvůli vlastní hlouposti. Možná si řekneme, vždyť na tom není nic špatného. Pochybuji, že toto lidé provádějí jen pro vlastní pobavení, aby tomu dali nějaké to úsilí a pak jen sledovali, jak populace lidí upadá do stavu klamných informací, a tím se mění i celý jejich pohled na svět. Tohle by dělal jen někdo, kdo to nemá v hlavě v pořádku. Většinou se toto děje pro peníze, jak jinak, že? To přece peníze hýbou světem. Tak se to tedy říká, pravda, ne?.. Čím víc lidí toto zaujme, tím větší oni mají přínosy, čím víc lidí toto zaujme, tím víc lidí to sdílí a zase jenom přínosy. Mohla bych pokračovat do nekonečna, je to nekonečný koloběh. Jedna osoba tomu uvěří a nabádá i ostatní, aby o tom věděli. Problém je v tom, že lidé si dají práci s tím, aby se o tom dozvěděli ostatní, ale nedají si tu drobnou práci, aby si zjistili, jestli to je pravda, nebo co je toto za zdroj. Řekla bych, že mnohem více úsilí stojí ponoukat ostatní o vědění těchto "informací".

Takže jde o toto. Naši pozornost si nezískají normální, skutečné a uvěřitelné zprávy. Nestačí nám to a chceme něco, co nás ohromí, a to jsou právě Fake news. Je to velké BUM, je to až nemožné, skoro až neuvěřitelné, "ale musí to být pravda". A tak to většině z nás vyhovuje.

Já osobně dávám přednost, co se týče zpráv, zkoušet si zjistit podrobnosti, nebo si počkat na někoho, kdo mi to aspoň potvrdí, nebo vyvrátí. Častokrát se stává, že Fake news jsou po pár dnech nebo týdnech znehodnoceny a vyvráceny.

Ráda bych, aby se toto téma opravdu více probíralo s lidmi, protože si někteří ani neuvědomují pojem Fake News. Prostě to tam je a tak to "musí" být pravda. Mohlo by to zajít až moc daleko, kdy už tomu nebude pomoci, kdy už se budeme bát věřit celému internetu. Ale dnes jsme na místě, kdy ještě můžeme dát věci do pořádku

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky